Zjawisko Halla jest ciekawostką z obszaru matematyki i fizyki Kwantowej. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley odkryli w jaki sposób uzyskać efekt nieograniczonej prędkości transmisji danych.
Fale świetlne potrafią w znaczny sposób przyspieszyć transmisję danych. Wiązki laserowe zostają ze sobą poskręcane przy pomocy anten o średnicy ludzkiego włosa. Jest to obraz mikroskopijny. Dlatego naukowcy wykorzystują przy tego typu pracy emisję fal świetlnych. Wówczas możliwe jest ich zobaczenie. Dzięki temu, że są tak mikroskopijne to można je umieścić na układach scalonych. Jest to elektroniczne rozwiązanie, które nazwano zjawiskiem Halla. Fizyka kwantowa jest dziedziną stale rozwijającą się w XXI wieku, która pozwala również na ulepszanie technologii z innych obszarów nauk ścisłych.
Nature Physics jest naukowym czasopismem, które publikuje najnowsze informacje naukowe z dziedziny matematyki i fizyki kwantowej. Zjawisko Halla zalicza się do badań nad multipleksowaniem informacji transmitowanych przez światło. Telekomunikacja nie od dzisiaj proponuje takie rozwiązanie w czasie rozmów telefonicznych, jednak nie mają one nic wspólnego z falami świetlnymi. Przykład przesyłania rozmów telefonicznych przez jeden kabel dobrze oddaje działanie zjawiska Halla. Dlatego warto je przytoczyć. Naukowcy odkryli jak spowodować żeby na jednym kablu nie było ograniczeń co do ilości rozmów w danej chwili. Naukowcy z Berkeley udowodnili, że jest to możliwe. Potrzebny jest do tego wir świetlny, który umożliwia przesyłanie nieograniczonej ilości danych.
Itbiznes dodaje, że zastosowanie pola magnetycznego prostopadle do mikrostruktury 2D umożliwia wygenerowanie trzech wiązek laserów, które poruszają się drogą okrężną. To oznacza, że są małymi wirami świetlnymi. Zwiększenie liczby pola magnetycznego umożliwia transmisję danych o nieograniczonym rozmiarze. Informacja taka jest bardzo ważna nie tylko dla elektryków, elektroników ale też dla informatyków i optyków. Być może niedługo będzie wykorzystywana również w medycynie.