Dziś ze Smart TV możemy zrobić praktycznie wszystko. Od oglądania naszych ulubionych seriali i filmów, po wysyłanie wiadomości przez WhatsApp, nie zapominając, że mamy również możliwość pobierania aplikacji i surfowania po Internecie jak po komputerze. Ale, jak każde inne urządzenie domowe, ta technologia może zawieść. Dziś chcemy wyjaśnić, jakie są najczęstsze usterki Smart TV.
Awarie podświetlenia
Awaria podświetlenia to częsty problem z telewizorami. Często zdarza się, że urządzenia po kilku latach użytkowania tracą od 20% do 40% jasności ekranu. Podobnie, czas reakcji diod LED ulega degradacji i prowadzi do efektów zużycia ekranu, które mogą być postrzegane jako kolorowe plamy na obrazach lub na krawędziach figur.
Inną częstą usterką telewizora związaną z podświetleniem jest sytuacja, gdy odbiornik włącza się, ale obraz natychmiast znika. Najczęściej jest to spowodowane usterką w obwodzie inwertera dostarczającego napięcie aktywacji do lamp panelowych. Nie zapominaj, że problem może być również generowany przez inną nieprawidłowość, np. gdy jedna z żarówek LED przestaje działać lub ściemnia się.
Awarie zasilania
Częstym problemem telewizorów Smart TV jest to, że się nie włączają. Zwykle dzieje się tak, gdy występuje usterka w zasilaniu odbiornika, ponieważ napięcie elektryczne wymagane do włączenia sprzętu jest bardzo specyficzne. Zmiana napięcia może spowodować uszkodzenie zasilacza, obwodu regulatora zewnętrznego lub urządzenia.
Jeśli telewizor nie włącza się, konieczne jest podłączenie zestawu do źródła prądu zmiennego i sprawdzenie napięć w trybie gotowości. W przypadku ich wystąpienia należy naprawić wewnętrzne zasilanie.
Jaka jest żywotność telewizora?
Żywotność telewizora Smart TV wynosi około sześćdziesięciu tysięcy godzin, choć niektóre modele mogą pracować nawet sto tysięcy godzin. Jest to równoznaczne z trzymaniem włączonego telewizora przez 6 godzin dziennie przez 45 lat.
Jednak żywotność może się różnić w zależności od takich czynników jak jakość materiałów, producent, model, warunki środowiskowe.
O ile ekran może działać bez problemów, to awarie Smart TV często dotyczą innych podzespołów, takich jak układ podświetlenia, płytka T-Con, zasilacz, a nawet odbiornik sygnału pilota.
Planowane starzenie się ogranicza żywotność urządzeń elektronicznych i sprawia, że nieuniknione są awarie, które pojawią się prędzej czy później. Technologia telewizorów staje się coraz bardziej skomplikowana, dlatego naprawa telewizorów staje się coraz bardziej specjalistyczna. Jeśli chodzi o względne koszty, wiele osób woli kupić nowy Smart TV niż płacić za części i naprawę. Więcej informacji o opłacalności naprawy telewizora tutaj: https://www.oswiecim24.pl/czy-w-dzisiejszych-czasach-naprawa-telewizorow-bywa-jeszcze-oplacalna/