Gdy mówimy o automatyce przemysłowej, od razu mamy na myśli roboty i skomplikowane linie montażowe, często zapominając, że są produkowane niewielkie urządzenia, które są w stanie odczytać informacje wejściowe i przekształcić je w sygnał, który pozwala nam go wykorzystać, a jednym z popularnych typów tych urządzeń są czujniki fotoelektryczne, których zmodernizowaną wersję proponuje producent automatyki przemysłowej Rockwell Automation.
Czujniki fotoelektryczne składają się z dwóch jednostek, wywołania źródłowego i odbiornika, które są czasami zawarte w tym samym elemencie. Są to urządzenia zwane też fotokomórkami, które pozwalają na pomiar odległości i sprawdzenie obecności obiektu.
Konkretnym emiterem może być światło LED lub podczerwień. Pierwsza jest tańsza, ale może być trudna do zarządzania w środowiskach, w których światło otoczenia zmienia się w zależności od pory dnia, podczas gdy druga jest mniej podatna na zmiany światła lub koloru wykrywanego obiektu.
Czujnik fotoelektryczny może znajdować się dokładnie przed emiterem lub być z nim sparowany.. W drugim przypadku po przeciwnej stronie stosuje się odbłyśnik, dzięki czemu światło może wrócić do odbiornika i zostać odczytane.
Pytanie, które może się pojawić, brzmi: „Jak dokładne są te instrumenty, które opierają się na wiązce światła lub reflektorze?”.
W rzeczywistości czujniki tego typu nie tylko nie są zbyt precyzyjne, ale czasami są też dość nieporęczne.
W tym celu firma Rockwell Automation opracowała niektóre z nich o szczególnych właściwościach do bardziej specyficznych zastosowań.
Jedną z wersji są czujniki światłowodowe, złożone z lekkich rurek, które można umieścić na maszynie tam, gdzie nie byłoby miejsca na normalny czujnik. Są również bardziej precyzyjne, ponieważ emitowana wiązka jest bardziej ograniczona i łatwiejsza do zarządzania dzięki dedykowanemu wzmacniaczowi zdalnemu.
Nowy czujnik fotoelektryczny firmy Rockwell Automation posiada wbudowany sygnalizator LED, który potwierdza poprawną pracę czujnika i interfejs. Czujnik ten ponadto charakteryzuje się łatwością montażu i wymiany bez specjalistycznych narzędzi.