14 czerwca 2021 0 Categories Internet

Który Internet lepiej podłączyć w domu?

Niedawno, dosłownie 15 lat temu, pobieranie jednego zdjęcia z Internetu trwało kilka minut, a pobranie ulubionej piosenki zajęło około godziny. Na szczęście te czasy minęły, dziś szybki internet można znaleźć w prawie każdym domu. Pojawił się kolejny problem. Jakiego dostawcy Internetu wybrać i jak nie przepłacać za niezbędny zestaw usług?

Kim są dostawcy usług internetowych? Są to firmy, które zapewniają dostęp do Internetu. Po zapoznaniu się z ofertami różnych dostawców musisz zdecydować, który pakiet i taryfa najlepiej spełnia Twoje potrzeby i którą metodę połączenia wybrać. Zatem trzeba odpowiedzieć na pytanie, jaki internet do domu?

W rzeczywistości istnieje wiele opcji organizacji domowego Internetu, niektóre z nich stały się już historią, niektóre dopiero co zostały zapomniane, a jednocześnie istnieją nowoczesne technologie łączenia się z siecią, które zapewniają najwyższą szybkość przesyłania danych.

To jedna z najstarszych technologii dostępu do Internetu – za pomocą linii telefonicznej. Kiedy pojawił się pierwszy internet domowy, najczęściej był podłączony za pomocą modemu podłączonego do kabla telefonicznego. Zaletą tej metody jest w rzeczywistości tylko jedna rzecz, używana jest istniejąca infrastruktura. Tak więc podczas uzyskiwania dostępu do Internetu nie można korzystać z telefonu stacjonarnego, a prędkość połączenia jest bardzo mała. Teraz ten typ połączenia praktycznie nie jest używany (z wyjątkiem starych domów i odległych obszarów, w których inny sposób dostępu do sieci jest po prostu niemożliwy).

Ten sposób był przed bardziej zaawansowaną technologią o nazwie ADSL. Wykorzystuje również istniejącą linię telefoniczną, ale znacznie przewyższa prędkość przesyłu. Jednocześnie instalując rozdzielacz ADSL, możesz jednocześnie uzyskać dostęp do Internetu i korzystać z telefonu. Niestety to tez nie był internet bez umowy.

Technologia ADSL od dawna była liderem w zakresie łączności internetowej – to ona wygrała spór o to, który domowy Internet jest lepszy. Ale teraz i ta metoda straciła na znaczeniu, szczególnie w regionach centralnych i dużych miastach kraju, ustępując szybszemu połączeniu światłowodowemu. I to jest właśnie sposób jak przyspieszyć internet.

Technologia optyczna. Najbardziej zaawansowana technologia zapewniająca szybki dostęp do Internetu. W tej opcji organizacji główny składnik sieci jest optyczny, a dystrybucja może być zarówno optyczna, jak i przewodem miedzianym, tzw. skrętką. W zależności od tego, który kabel jest przeprowadzany do mieszkania, wybierany jest sprzęt abonencki (routery optyczne, routery Ethernet). Wtedy wiadomo jak skonfigurować router.

Kabel światłowodowy jest wykonany ze szkła lub plastiku, a informacje na nim przechodzą przez sygnał przewód w postaci impulsów świetlnych, co zapewnia wysoką prędkość transmisji. Jednocześnie sygnał praktycznie nie słabnie, chociaż pokonuje ogromne odległości.

To jeszcze nie jest najtańszy internet mobilny, ale jesteśmy juz blisko najnowszych technologii.

Kabel miedziany to tak zwana skrętka, przez którą dostarczany jest sygnał elektryczny przenoszący informacje. Taki kabel jest bardziej podatny na zakłócenia elektromagnetyczne i tłumienie sygnału. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie kabla przed zanikiem siły sygnału i użycie buforów sygnałowych lub specjalnych korektorów jest nieodzowne. Z reguły kabel światłowodowy jest układany od dostawcy do budynku mieszkalnego, a drut miedziany jest już przeciągany do mieszkań.

W większości przypadków dostawcy oferują nieograniczony Internet z dość dużymi prędkościami. Możesz więc wybrać kilka opcji połączenia bezpośrednio w domu. Na przykład kabel można podłączyć bezpośrednio do komputera lub użyć routera Wi-Fi, który rozdaje zasięg sieć innym urządzeniom domowym (laptopy, tablety, smartfony).

Dostawca usług internetowych prowadzi kabel światłowodowy bezpośrednio do mieszkania, gdzie zostanie zainstalowana skrzynka rozdzielcza. Technologia pozwala uzyskać dostęp do Internetu z bardzo dużą prędkością.

Wysokie prędkości, stabilność, możliwość prowadzenia wideokonferencji, niezależność od telefonu, to główne zalety dedykowanej linii. Ponadto wielu dostawców, wraz z tradycyjnym Internetem, oferuje również telewizję i telefonię. Jest to telewizja cyfrowa i telefonia, konfigurowana indywidualnie dla każdego użytkownika. Możesz więc niezależnie wybrać treść transmisji telewizyjnej i czas oglądania interesujących programów telewizyjnych, powiązać punkt dostępu z określonym adresem IP, a nie z fizyczną lokalizacją, co pozwala zachować połączenie podczas przenoszenia do innego miejsca bez żadnych problemów.

Gdy nie ma technicznej możliwości podłączenia Internetu za pomocą technologii ADSL lub za pomocą kabli optycznych, jedynym akceptowalnym rozwiązaniem jest zapewnienie dostępu opartego na technologiach bezprzewodowych. Z reguły w tym przypadku dostęp do Internetu odbywa się za pomocą modemu bezprzewodowego, który uzyskuje dostęp do stacji bazowej dostawcy, uzyskując z niej dostęp do sieci.

Głównymi odbiorcami takiej usługi są mieszkańcy domków letniskowych i wiosek, to znaczy tych osiedli, do których tylko firmy o skali krajowej mogą dotrzeć po liniach przewodowych. Faktem jest, że operator ponosi większość kosztów organizacji linii abonenckiej, a klient płaci tylko za sieć dystrybucyjną w domu.

Wady mobilnego Internetu, szczególnie w komórkowych sieciach danych, obejmują jego mały zasięg, niestabilną jakość komunikacji i często dość niską prędkość. Formalnie mobilny Internet jest dostępny wszędzie tam, gdzie jest zasięg sieci, a coraz więcej operatorów oferuje nieograniczone możliwości – te zalety mobilnego Internetu sprawiły, że w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Nawet jeśli klient znajduje się w centrum miasta, a jego dom jest podłączony do dedykowanej linii, w niektórych przypadkach wybiera mobilny Internet. Jest to ważne, gdy dostęp do sieci może być wymagany w każdej chwili, nawet jeśli jesteś poza domem.

Zastanów się nad alternatywnymi sposobami dostępu do Internetu, nie tak powszechnymi, ale dość popularnymi w niektórych kręgach użytkowników. Wśród nich połączenie z siecią za pomocą innej technologii polega na przesyłaniu informacji przez telewizor (kabel koncentryczny). Tutaj potrzebny jest specjalny modem, który dzieli sygnał na telewizję i Internet (technologia jest podobna do ADSL).

Internet za pośrednictwem anteny satelitarnej jest często używany tam, gdzie nie można poprowadzić dedykowanej linii, ani sieci telefonicznej i gdzie mobilny Internet nie działa dobrze. Jest to jedno z tych rozwiązań, które pozwala podłączyć sieć w prywatnym domu, z dala od cywilizacji. Będziesz potrzebował anteny satelitarnej, wzmacniacza konwertera, odbiornika satelitarnego. A jeśli chcesz, aby dostęp był dwukierunkowy (to znaczy nie tylko odbierać, ale także przesyłać informacje), potrzebny będzie zestaw anteny nadawczo-odbiorczej. Zaletą jest możliwość korzystania z Internetu w prawie dowolnym miejscu w kraju i na świecie.

Tak więc, aby wybrać najbardziej odpowiedni sposób dostępu do sieci, musisz określić swoje potrzeby komunikacyjne, możliwości finansowe i techniczne cechy lokalizacji.

Z przewagi konkurencyjnej warto zwrócić uwagę na najszerszy zasięg terytorialny, stabilną jakość połączenia, regularne promocje i rabaty, ale co najważniejsze – elastyczny system planów taryfowych, który pozwala na dołączenie do sieci WWW abonentów o różnych potrzebach w zakresie szybkości komunikacji i możliwości finansowych.